GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 9614035
*
nr 961 4035
JARDINIERE
7 pcs, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13,
7 st, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13
Estimate:
600
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday May 11 2015
at 19:12:40
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/5 18:21:12
1
150 kr
4/5 19:41:00
2
250 kr
4/5 19:43:31
1
250 kr
4/5 19:43:31
2
250 kr (Robot)
4/5 19:44:29
1
300 kr
6/5 20:40:00
3
400 kr
10/5 17:02:13
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
6003 JARDINIERE
walnut. Length: 34 cm, wear.
Present: SEK 250
Auction ends
tomorrow
13 maj at 20:52
*
JARDINIERE
Läs om budbetjänten
Read more about 50/60-tal
nr 961 4035
JARDINIERE
7 pcs, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13,
7 st, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 450 |
Auction date: |
Monday May 11 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
4/5 18:21:12 | 1 | 150 kr |
4/5 19:41:00 | 2 | 250 kr |
4/5 19:43:31 | 1 | 250 kr |
4/5 19:43:31 | 2 | 250 kr (Robot) |
4/5 19:44:29 | 1 | 300 kr |
6/5 20:40:00 | 3 | 400 kr |
10/5 17:02:13 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
6003 JARDINIERE
walnut. Length: 34 cm, wear.
Present: SEK 250
Auction ends
tomorrow
13 maj at 20:52